Наукова конференція з нагоди 35-ї річниці заснування Святогірського історико-архітектурного заповідника

27-28 травня 2015 року у м. Святогірську Донецької області відбулася наукова конференція на тему: «Святогірський історико-архітектурний заповідник. Збереження. Дослідження. Реставрація культурної спадщини».

Конференція присвячена 35-й річниці оголошення урядом України комплексу пам’яток історії і культури м. Святогірська історико-архітектурним заповідником. Основу заповідника складає архітектурний ансамбль Свято-Успенської Святогірської Лаври, до якого входять 26 пам’яток архітектури і національного і місцевого значення, тому невипадково активну участь в конференції прийняли священнослужителі. На конференцію прибули історики, архітектори, реставратори, фахівці музейної справи Донецької, Харківської, Луганської областей, м. Києва, які протягом 35 років займалися реалізацією програм збереження, реставрації об’єктів культурної спадщини заповідника. Конференцію відкрила директор комунального закладу «Державний історико-архітектурний заповідник у м. Святогірську» Світлана Шарабан.

До учасників конференції з вітальним словом звернувся намісник Свято-Успенської Святогірської Лаври, архієпископ Святогірський Арсеній (Яковенко). В своєму виступі Високопреосвященний владика високо оцінив результати 35-ти річної діяльності заповідника і інших наукових і реставраційних установ України по збереженню історичної забудови Святогірського Успенського монастиря XVII-XIX століть і звернув увагу на спільність зусиль Церкви і держави по збереженню культурного національного надбання в останній період.

З вітальним словом до учасників конференції від імені Міністерства культури України звернулась Людмила Гладка, головний спеціаліст відділу розвитку історико-культурних заповідників управління охорони нерухомої культурної спадщини України.

Також конференцію привітали начальник управління культури і туризму Донецької облдержадміністрації Аліна Певна, начальник відділу культури Слов’янської міськради Оксана Гусейнова, доктор історичних наук, професор Володимир Агапов з Донецька, фахівець музейної справи, голова журі Всеукраїнського фестивалю музеїв Анатолій Янковський з Харкова, колеги з Слов’янського краєзнавчого музею Лілія Зандер і Анатолій Шамрай, архітектор-реставратор з Києва Галина Дядюшенко, технолог-реставратор Надія Поляцькова з Києва, представники Київського і Сєвєродонецького інститутів Міжрегіональної академії управління персоналом, кандидат історичних наук Ігор Пекарєв і Єлизавета Кравцова.

Перед початком пленарного засідання відбулася презентація наукових видань Святогірського історико-архітектурного заповідника 2014-2015 років:

1. Святогірський альманах 2014. Збірник наукових праць. 2014.
  2. Проблеми збереження і використання культурної спадщини в Україні. Збірник наукових праць. 2014.
  3. Святогір’я в історії козацтва. Збірник наукових праць. 2014.
  4. В. М. Дєдов «Святі Гори». Ілюстрована історія. Науково-популярне видання. 2014.
  5. Святогірський історико-архітектурний заповідник. Збереження, дослідження, реставрація культурної спадщини. Збірник наукових праць. 2015.

Видання представляли: провідний науковий співробітник СДІАЗ (м. Святогірськ) Володимир Дєдов і директор видавництва «Ваш імідж» (м. Донецьк) Олександр Арламов.

Протягом двох днів учасники конференції виступали з доповідями по темах збереження, реставрації, дослідження пам’яток історії, архітектури, монументального мистецтва Святогірського історико-архітектурного заповідника.

Жвавий інтерес викликали теми, які стосувалися проблем історії печерних споруд Святогірського монастиря, дослідження культурної спадщини Святогір’я періоду давньоруської держави, актуального питання щодо долі монументу Артема (Сергєєва Ф. А.) роботи видатного українського скульптора Івана Кавалерідзе 1927 року. Своє ставлення до актуальних питань дослідження, реставрації і долі об’єктів культурної спадщини різних періодів в Святих Горах висказав архієпископ Святогірський Арсеній (Яковенко).

В рамках конференції 27 травня в виставковому залі заповідника відбулося відкриття фотовиставки «Архітектурний ансамбль Святогірської Свято-Успенської лаври. Історія і сучасність».

В рамках конференції 27 і 28 травня відбулася тривала екскурсійна програма майже по всіх об’єктах культурної спадщини і музейних експозицій як власне заповідника, так і Святогірської Лаври. Особливий інтерес викликала екскурсія владики Арсенія по печерах Святогірського монастиря, лаврським скитам, музею історії лаври і експозиції іконопису.

Важливим результатом конференції стало обговорення подальших планів і проектів спільної роботи церкви і держави по дослідженню і збереженню національної культурної спадщини України.

Фотоальбом на   Яндекс Фотки    Логотип flickr