У січні 2025 р. виповнюється 30 років намісництва митрополита Святогірського Арсенія у Свято-Успенській Святогірській Лаврі. 10 січня 1995 р. єпископ Горлівський і Слов’янський Аліпій (Погребняк) підписав указ про призначення тоді ще 26-річного благочинного обителі ієромонаха Арсенія (Яковенко) її намісником. Через 10 днів, 20 січня, владика Аліпій возвів його в сан ігумена і вручив йому намісницький жезл.
Найбільше митрополит Святогірський Арсеній відомий православному світу як проповідник. На Youtube-каналі Святогірської Лаври доступно безліч його проповідей, кожна з яких привертає увагу тисяч вірян.
З нагоди 30-ї річниці початку намісництва владики Арсенія редакція лаврського сайту публікує наукову статтю кандидатів філологічних наук Світлани Шепітько та Марії Смирнової «Слово як жанр проповіді: лінгвопрагматичний аспект (на матеріалі проповідей Арсенія (Яковенка), митрополита Святогірського)».
Матеріал було оприлюднено 2018 р. у виданні Вармінсько-Мазурського університету в Ольштині (Польща) «Przegląd wschodnioeuropejski» («Східноєвропейський огляд») (№ IX/1, с. 299–308), він став першою науковою статтею, присвяченою слову як жанру православної проповіді на матеріалі виступів українського священнослужителя ХХІ ст.
Авторами дослідження виступили кандидат філологічних наук, професор, завідувач кафедри англійської мови та перекладу, декан факультету грецької філології Маріупольського державного університету Світлана Шепітько та кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри теорії та практики перекладу Маріупольського державного університету, Марія Смирнова.
Науковці виділили 100 проповідей і виступів владики Арсенія з тих, що він виголосив у 2002–2017 рр., та розглянули їх на предмет мовних і мовленнєвих репрезентацій стратегій і тактик. Стаття проілюстрована цитатами з проповідей намісника Лаври, які дослідники використовують для аргументації своїх наукових тез.
«Слову митрополита Арсенія не властиві заклики, імперативи, тактики агресії та фасцинації, натомість, він здебільшого глобальною стратегією своїх звернень до пастви ставить виховальну, наводячи приклади святості та закликаючи до неї», — зазначили автори дослідження.
Проаналізувавши вибрану частину проповідей і виступів архієрея, науковці дійшли висновку, що «митрополит Арсеній як гомілет більше належить до прихильників антириторичного напрямку, які привертають до Церкви не високим стилем мовлення, абстрактністю та риторичними прийомами, а своїм життям і простим словом і бачить головну умова успіху проповідництва в духовному образі пастиря».
Статтю можна прочитати тут.
Цей запис також доступний на: Russian