20 років тому, 9 березня 2004 року, відбулося засідання Священного Синоду Української Православної Церкви, на якому було ухвалено історичне рішення про надання почесного статусу Лаври Свято-Успенському Святогірському чоловічому монастирю.
У 1990-ті роки за сприяння державних центральних та місцевих органів влади Святогірській обителі було повернено її численні храми та корпуси, після чого розпочався новий етап в історії цього стародавнього монастиря. Настало відродження обителі, яке проявилося як у відновленні стін будівель, так і в організації чернечого життя. У монастир почали стікатися десятки тисяч паломників.

Як пізніше зазначив архієпископ Тернопільський і Кременецький Сергій (Генсицький) (нині митрополит. — Ред.): «Віра спонукає на такі ревні подвиги, що їх не можна приховати. Вони проявляються і зовні, коли весь народ бачить пишність та торжество. Народна ревність змушує звеличити і внутрішній подвиг насельників, будівничих, благоукрасителів цієї святої обителі».
З урахуванням численних прохань православних віруючих Донбасу, з ініціативи митрополита Одеського і Ізмаїльського Агафангела (Саввіна) та митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея (Середнього) 9 березня 2004 р. до порядку денного засідання Священного Синоду було внесено питання про надання статусу Лаври Свято-Успенському Святогірському монастирю Горлівської єпархії УПЦ.
Засідання пройшло у Києво-Печерській Лаврі під головуванням Предстоятеля УПЦ Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана).


Присутні члени Синоду — митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел (Саввін), керуючий справами УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький Митрофан (Юрчук), архієпископ Івано-Франківський і Коломийський Миколай (Грох), архієпископ Черкаський і Канівський Софроній (Дмитрук), єпископ Полтавський і Кременчуцький Филип (Осадченко) — заслухали рапорт члена Синоду, священноархімандрита Святогірської обителі митрополита Донецького і Маріупольського Іларіона (Шукало) щодо надання монастирю статусу Лаври.
Як зазначено в журналі засідання, Синод прийняв історичне рішення, «враховуючи значний вплив Свято-Успенського Святогірського чоловічого монастиря на відродження духовності Донецького краю та Сходу України в історичному минулому і в сьогоденні, сприяння об’єднанню віруючого народу навколо Канонічного Православ’я, надати статус “Лаври” Святогірському чоловічому монастирю та присвоїти титул “Свято-Успенська Святогірська Лавра”».
Ця подія мала важливе значення для православної України, яка, поряд з Києво-Печерською (за якою статус Лаври був закріплений у 1688 р.) та Почаївською (що отримала такий титул у 1833-му) здобула третю Лавру в особі Святогірської обителі.

Коментуючи рішення Священного Синоду від 9 березня 2004 р., митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел сказав: «Це велика історична подія. Півтора сторіччя тому єпископ Інокентій (Борисов) відкрив закритий до цього Святогірський монастир. Тоді він привіз ікону Божої Матері Києво-Печерську з предстоячими Антонієм і Феодосієм Печерськими, та частками мощей угодників Божих. Вважаю, що сьогодні ми є тими, хто продовжив справу святителя Інокентія, котрий вже в ті часи багато потрудився, аби монастир став Лаврою».

А митрополит Дніпропетровський і Павлоградський Іриней сказав з цього приводу так: «Велика радість, що в Україні засяяла третя Лавра, і диво — всі три наші Лаври — на честь Успіння Матері Божої. … Так Церква представляє всю повноту тої духовної величі, яка має бути: у ній є і Лаври, і монастирі, і скити, і прості парафії».
Громадський інтерес до Святих Гір напередодні та після рішення Синоду

Напередодні засідання Священного Синоду УПЦ зріс суспільний інтерес до минулого та сьогодення Святогірської обителі. 6 березня 2004 р. велике інтерв’ю прес-службі Київської митрополії дав намісник монастиря архімандрит Арсеній (Яковенко), розповівши про святині Свято-Успенського монастиря, про всезростаюче значення обителі в духовному житті Донбасу зокрема й України в цілому. Говорячи про теперішній етап відродження обителі, архімандрит Арсеній сказав: «Святогірський монастир, звичайно, особливий і за своєю давниною, і за своїми старцями. Ігумен Іоанн (Стрєльцов), архімандрит Михаїл (Галушко) — останні старці-сповідники Святогірської обителі — передбачали її майбутнє відродження… Нині відроджено храми, повернуто святині монастиря, монастирські корпуси, хоч і не зовсім остаточно, багато що оформлено документально. Крім того, ми бачимо духовне відродження святої обителі, тисячі народу притікають сюди, багато братії зібралося — нині 115 осіб приписних у святій обителі, близько 80 осіб у чернечому постригу».
Також в лютому 2004 року було підготовлено видання з всеохоплюючою інформацією про минуле та сьогодення стародавньої обителі. З книгою перед ухваленням історичного рішення ознайомились усі члени Священного Синоду УПЦ.
Рішення Священного Синоду УПЦ про надання статусу Лаври Свято-Успенському Святогірському монастирю мало великий суспільний резонанс та знайшло відображення у світських й церковних періодичних виданнях.
Журнал «Вісник прес-служби УПЦ» опублікував велику статтю «Донбас прикрасився Лаврою», в якій наголошувалося на значенні цієї події як для Донбасу, так і для всього православного світу: «Силою історично сформованих традицій, статусу Лаври удостоювалися монастирі, які були особливо численні за кількістю насельників та що мали найбільш важливе загальноцерковне та державне значення. … Питання про присвоєння статусу Лаври Святогірському монастирю порушувалося досить давно, проте його вирішення ускладнювалося тим, що на території монастиря розташовувався державний архітектурно-історичний заповідник. 28 листопада 2003 року на черговому засіданні Обласної ради Донецької обласної державної адміністрації було підписано рішення про остаточну передачу у власність Свято-Успенському Святогірському монастирю храмових, житлових, господарських та інших будівель, які перебували у розпорядженні Слов’яногірського архітектурно-історичного заповідника».
Урочистості з нагоди надання статусу Лаври
2004 рік Донецька обласна рада оголосила Роком Духовності. Слідом за наданням Святогірській обителі статусу Лаври було прийнято важливі рішення щодо реставрації та благоустрою всього лаврського архітектурного комплексу за принципом всенародного будівництва. До запланованих на вересень 2004 року урочистостей стародавня обитель постала у своєму новому вигляді з предстоячою мармуровою фігурою Богородиці «Ігуменя Святих Гір».
Святкування з нагоди присвоєння Святогірському монастирю статусу Лаври відбулися 24 і 25 вересня у Донецьку та в самому монастирі.
ЛІТЕРАТУРА
1. Коментарі учасників урочистостей // Вісник прес-служби УПЦ. 2004. № 38.
2. Журнал №1 засідання Священного Синоду УПЦ від 9.03.2004 р.
3. Відеоархів Святогірської Лаври. 2004_03_06, к. №50.
4. Олексій Марк «Донбас прикрасився Лаврою» // Вісник прес-служби УПЦ. 2004. № 31.
Матеріали на тему:
— Свято-Успенському Святогірському монастирю надано статус Лаври
— Загальноцерковні урочистості з нагоди надання Святогірському монастирю статусу Лаври
— 10-річний ювілей надання Святогірському монастирю статусу Лаври
— Інтерв’ю схиєпископа Аліпія та намісника архімандрита Арсенія
Цей запис також доступний на: Russian